Dziś powiem o tym jak lęk przed mówieniem w języku obcym wpływa na jego przyswajanie. Według mnie to bardzo ważny temat z uwagi na fakt, że niewiele się mówi o tym jakie mogą być powody i jak to wpływa na postęp nauki. A ma to dość duży wpływ na hamowanie postępu niezależnie od tego jak znakomitego masz nauczyciela.
Czego się boisz?
Czym jest ten lęk? Czego się boją te osoby? Moje doświadczenie podpowiada mi, że najczęściej to lęk przed oceną. Ocena to ma dwojaki wymiar:
Jednym z częstych mitów jest to, że lęk ten odczuwają tylko początkujący.
W swoim doświadczeniu spotkałem osoby, które pomimo dobrego poziomu językowego odczuwały ten lęk i niepewność. Dla części to przyczyna braku progresu, przyczyna, z którą tylko oni sami mogą się uporać.
Lęk przed mówieniem i jego negatywny wpływ
Lęk to silna emocja, która niekorzystnie wpływa na naukę, gdyż wówczas skupieni jesteśmy na “zagrożeniu” i świecie wewnętrznym. Na naszych myślach (np. myśli “co jeśli”), somatami (pocenie, szybkie bicie serca, drżący głos). Miałem przypadki, że ktoś obawiał się odzywać w grupie, natomiast na zajęciach 1na1 flow był niesamowity. Ta osoba nie odczuwała lęku. Przyczyną nie był angielski… Czy odczuwasz niepokój, lęk kiedy masz coś mówić w języku obcym? Czego się obawiasz? Jak sobie odpowiesz, zadaj sobie pytanie: “no i co z tego?” “Stało się coś?” Im większą wartość nadajesz myśli, tym więcej się będziesz bać. O tym jak sami utrudniamy sobie naukę języka pisałem tutaj. W kolejnym wpisie krótko opowiem o strategiach, które mogą pomóc Tobie pokonać lęk przed oceną kiedy mówisz np. po angielsku.